Rozhovor s kosem Uhlíkem

MÍCA: Včera jsem se nečekaně setkala ve své pracovně s poněkud výstředním, inteligentním a inspirativním kosem. A to právě ve chvíli, kdy jsem si dopřála přestávku s otevřeným oknem a nesla jsem si z kuchyně smetanový jogurt. Kos seděl na opěradle mé židle a zvědavě nakukoval do knihy Prvky (autorem je Theodore Gray), která ležela rozečtená na stole. Přišlo mi to divné a trochu drzé, jen tak si vlétnout oknem, ale byl tak zaujatý knihou, že jsem v něm odhalila kolegu vědce, zatáhla drápky a pozdravila mňouknutím. On mi ovšem odpověděl perfektní češtinou. Omluvil se za vyrušení, ale nemohl prý odolat, když zvenčí viděl tuto úžasnou knihu. Nakonec jsme měli moc zajímavý rozhovor. Představil se jako kos Uhlík a jeho vyprávění mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla pozvat ho jako prvního hosta sem na web. Odborné výrazy, kterými kos Uhlík nešetří, jsou označeny TUČNĚ a vysvětleny pod textem.

MÍCA: Uhlíku, povíš nám, co jsi zjistil, když jsi pátral po původu svého jména?

Kos UHLÍK:  Když jsem se zajímal o ETYMOLOGII  svého jména zjistil jsem, že mé jméno je odvozeno od názvu chemického prvku, který se v angličtině nazývá Carbon a v periodické tabulce je označený číslem 6. Zvláštní je, že je to moje oblíbené číslo. Vždy v šestém měsíci roku čili v červnu dozrávají třešně, miluju tu jejich úžasnou chuť. Ale to jsem poněkud odbočil. Chápu, proč mi maminka toto jméno zvolila. Uhlík je totiž černý a to nejen ten, který zůstane v ohništi po spálení dřeva, ale i ten, který se dříve těžil v Černé v Pošumaví a ze kterého se v Českých Budějovicích vyráběly tužky EXPORTOVANÉ do celého světa. Důl na grafit (to je jedna z přírodních MODIFIKACÍ uhlíku) byl v Černé otevřen v roce 1812. Zkuste od 18 odečíst 12, co vám vyjde. Přijde mi to tajemné. Tužky, o kterých jsem mluvil, vyráběla firma Koh-i-noor. Magické je, že její název pochází od názvu obrovského zářivého diamantu zasazeného v britských korunovačních klenotech.  A teď překvapení. Chápete, že i ten je tvořen uhlíkem? Diamanty vznikají z grafitu za obrovských tlaků a teplot hluboko pod zemí. Musí to být pro grafit velmi depresivní, ale ten výsledek stojí za to. Moc si vážím toho, že mi maminka zvolila tak úžasného patrona, jako je UHLÍK. Vyskytuje se totiž ve všech živých organismech. O takové látce říkáme, že je to BIOGENNÍ prvek. Šlo by to přeložit tak, že tvoří život. Takže je součástí cukrů, tuků, bílkovin, aminokyselin. Jeho sloučeniny tvoří nejpodstatnější část ropy, samozřejmě i uhlí a zemního plynu. Protože je tak důležitý, lidé z něj vyrábí saze, kterými barví své oblíbené pneumatiky a taky koks, který jim pomáhá při výrobě železa a oceli. Další modifikací uhlíku je aktivní uhlí. To vznikne, když určitým způsobem spálíme živočišnou nebo rostlinnou hmotu. Aktivní uhlí je práškové a navíc porézní, proto má obrovský povrch a do své struktury je schopné jako do sítka zachytit různé nečistoty a nežádoucí látky. Používá se proto i jako lék, třeba při otravách jídlem, při průjmu. Taky se používá ve filtrech. A ještě jedna modifikace uhlíku mě uchvátila, je to grafen… uhlík, který má strukturu připomínající pletivo plotu u králíků a který má tloušťku pouhých několik atomů. Třeba i jen jeden atom. Tak tohle jsem zjistil, když jsem skákal po stopách svého jména. Docela mě to i posílilo.

MÍCA: Uhlíku, jsme rádi, že jsi se s námi podělil o své poznatky a pátrání o prvku uhlíku, ke kterému tě dovedla touha po sebepoznání. A můžeš nám prozradit, jak tě to posílilo? 

Kos UHLÍK: Víš, Míco, nebyl jsem vždycky takhle sebevědomý. Než jsem se začal o své jméno zajímat, byl jsem často zkroušený. To když se mi třeba celý den nepodařilo zvítězit nad žádnou žížalou a kručelo mi v břiše. Cítil jsem se jako nešika a outsider. Když mě ale napadlo, že bych se mohl více dozvědět o svém jménu a postupně jsem odkrýval jeho tajemství, zjistil jsem, že ne každý kos umí číst a pochopil jsem, že každý má nějaký dar, který dostal do vínku pro svůj život. Seznámil jsem se s kosem Klofíkem, ten je přeborníkem v lovu žížal, ale číst neumí. A přitom miluje napínavé příběhy. Obědváme tedy společně, on přináší žížaly a já čtu jeho oblíbené příběhy. Doplňujeme se a je to super. 

MÍCA:  Uhlíku, moc děkuju za rozhovor. A na závěr mám ještě jednu otázku. Od Macíka vím, že krásně trylkuješ, prosím, zazpíval bys nám jeden ze svých songů?

Kos UHLÍK: Mám radost, že jsem svůj příběh mohl sdílet. Zazpívám moc rád.

Vysvětlivky:

  • ETYMOLOGIE = věda o původu slov
  • EXPORTOVANÉ = vyvážené 
  • MODIFIKACE = varianta, jedinečná struktura
  • BIOGENNÍ = prvky nezbytné pro správný vývoj a fungování živých organismů 

Jak se ti líbil tenhle rozhovor?

Přejít nahoru